Latviešu pēdas pasaulē

Muzeju veido priekšmeti un ar tiem saistīti stāsti, kas ar pētnieku interpretāciju padara dzīvu kādu vēsturisku tematu. Arī topošais muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” caur dažādiem dzīvesstāstiem un priekšmetiem piedāvā ieskatu latviešu tautas likteņgaitās ārpus dzimtenes.

Lai gan muzejam vēl nav savas mājvietas, darbs pie priekšmetu kolekciju veidošanas un interpretācijas ir jau aizsākts. Kā ieskatu muzeja darbībai un potenciālam, piedāvājam virtuālo izstādi – “Latviešu pēdas pasaulē.” Kopā ar muzeja krājuma priekšmetiem izstādē ir seši latviešu stāsti no dažādām zemēm, dažādiem laikmetiem,  dažādiem likteņiem. Tie ir gan stāsti par emigrantiem, kas, sākot ar 19. gadsimtu, izbrauca no dzimtenes meklēt labāku dzīvi, gan arī stāsti par trimdiniekiem, kas, dzīvību glābdami, bēga no senču zemes  Otrā Pasaules kara beigās. Šķiet, nav pasaules stūrītis, kur latvieši nav aizceļojuši, bēguši, emigrējuši, tikuši nosūtīti. Starp viņiem ir arī  tādi, kas atgriezušies dzimtenē, tomēr vēl vairāk tādu, kas  uz mūžu palikuši tur – tālienē.

Muzeja darbībai  ir vajadzīga cilvēku uzticēšanās. Tiem, kuri muzeja krājumam ziedo  kādu priekšmetu, ir būtiski zināt, kā  dāvinājums tiek saglabāts un izmantots.Tiem, kuri muzeju apmeklē, ir svarīgi gūt pārliecību, ka sniegtā informācija ir patiesa un korekti atklāj priekšmeta vēsturisko nozīmi. Ceram uz Jūsu atsaucību šai izstādei un muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” aizsāktajam darbam. Labprāt uzklausīsim Jūsu padomus, vērtējumu un arī Jūsu pašu pieredzi!

 • Mookjem

  Briniskiga izstade! Paldies veidotajiem!

 • Klieģe

  Sveicināti!
  Ļoti priecājos par šādu iniciatīvu! Jau sen meklēju kādas ziņas par latviešu koloniju Krimā, kas tur izveidojusies, šķiet, pēc 1905. gada notikumiem. Tā ir pieminēta Teodora Ūdera vēstulēs, tajā ir dzimis mans tēvs, bet, tā kā mani vecāki izšķīrās, pirms apjēdzu šāda rakstura zināšanu nozīmību, tad, diemžēl, nekādu ziņu par to man nav. Varbūt Jūsu uzmanības lokā nonāk kāda informācija? Kādi materiāli? Priecātos kaut ko vairāk uzzināt.
  Paldies par Jūsu vērtīgo darbu, lai veicas!

 • Mara Zirnite

  Izstādes un muzeja veidotāji iet to ceļu, kas ikvienam skaidrāk liks saprast, ko nozīmē aizbraukšana no dzimtās vietas un iesakņošānās citā svešā pasaulē. Latviešu ir tieši tik maz, lai beidzot šo stāstu uzklausītu – visās krāsās un toņkārtās, ar konkrētām acīmredzamām liecībām. Mēs, kas krājam cilvēku dzīvesstāstus, vairs nejūtamies vientuļi! Saprast visu, kas ir pēdējo pāris gadsimtu laikā noticis un kā tas iespaidojis latviešu tautu, var tikai uzzinot vairāk un noliekot šo bildi sev acupriekšā. Tas ir ceļš, kā izkļūt no frāzēm, aprobežotības un sentimenta. Patiesu lietu īstie stāsti – lai top!
  Māra

 • Maija Sinka-Gobiņa

  Maija Sinka-Gobiņa
  Ļoti interesants mūzejs, kam ir nozīme nevien tagad, bet, manuprāt, arī nākotnē. Esmu novērojusi, ka latviešos bieži ir kāda netveŗama liesmiņa, kas arī svešās zemēs nedod mieru. Būdami ļoti dažādi – tomēr jūtam kaut ko kopēju būtisku un mīļu. Skatot un lasot citu gaitas un likteņus saredzam arī sevi un varam pamanīt, ka ir kādas saites, kas mūs velk atpakaļ pie sava kaktiņa stūrīša zemes, valodas, dainām, dziesmām… – Saskaŗoties ar tagadnes faktiem un cilvēkiem Latvijā – gan it kā nobīstamies – jo tagad mums ir reālitāte, kas aicina mūs piedalīties, lai kopā veidotu kopējo tālāko. Man šāds izaicinājums liekas brīnišķīga vēsturiska iespēja – katram no mums ir kāda daļa, kāda nozīme, kādas iespējas… – Jau tagad drīzajās Saeimas vēlēšanās, bet vēl daudz dažādos veidos, par ko uzzināsim šajā mūzejā, bet arī mūsu Latvijas rītdienā.

 • Daina Mežecka

  Brīnišķīgi! Sirsnīgi paldies izstādes veidotājiem par aizkustinošajiem un aizraujošajiem dzīvesstāstiem, kas vairoja manas zināšanas par dzimtenes vēsturi un cieņu pret atsevišķu cilvēku un ģimeņu dzīvi un darbu, kā arī viesa priecīgu lepnumu par pašas latvietību! Ļoti patīkams – glīts, lieliski strukturēts un viegli uztverams – izstādes noformējums. Izziņas bagāti un labskanīgi vēsturiskā fona apraksti. Vēlu Dieva svētību!