Mārtiņa Lutera draudzes baznīca
Uz virtuves galda nolicis ierāmēto melnbalto fotogrāfiju, Džordžs Mondeiks (George Mondeik) pakratīja galvu un stāstīja, kā šo priekšmetu pirms vairākiem gadiem izvilcis no atkritumu tvertnes pie kāda kaimiņa mājas. Tās mājas īpašnieks bija miris un viņa radi, tīrīdami māju pēc bērēm, acīmredzot nebija novērtējuši fotogrāfijas vēsturisko nozīmi. Ar nožēlu Mondeiks rādīja uz plaisu, kas fotogrāfiju dalīja uz pusēm.
Attēlā ir redzami smalki tērpušies ļaudis, kas stāv pie baznīcas ieejas. Tā esot Linkolnas latviešu kolonijas Mārtiņa Lutera draudzes baznīca Viskonsinas štata ziemeļos, un kādreiz atradās tikai dažus kilometrus no Mondeika saimniecības. Atradējs stāstīja, ka fotogrāfija ir liecība baznīcas iesvētīšanas dienai 1906. gada 29. jūlijā un, iespējams, ka viņa tēvs Jānis ir viens no vīriešiem, kas redzami stāvot pie jaunceltās ēkas durvīm. Diemžēl fotogrāfijā nav redzams baznīcas stūrakmens, uz kura ar lieliem cipariem izveidots gada skaitlis „1906“.
Stūrakmeni veidojis akmeņkalis Edvarts Arders (Edward Arder) – zemnieks no Bauskas un viens no pirmajiem latviešiem, kas iebrauca Linkolnā. Tā 2013. gada maijā stāstija viņa mazdēls Jūdžīns Grafs (Eugene Graf). Kā liecina ASV tautas skaitīšanas dokumenti no 1910. gada, Arders ar sievu Doru ieceļoja Amerikā 1892. gadā, vispirms uz Pensilvānijas štatu, kur piedzima dēls Viljams (William). Viskonsinā viņiem piedzima meita Liliana (Lillian), kas bija Grafa māte.
Kā baznīcas iesvētīšanas fotogrāfijai, tā arī baznīcas stūrakmenī ir plaisa, bet tā, iespējams, radusies 20. gadsimta 60. gados, kad, baznīcu nojaucot, strādniekiem, visticamāk, bijis grūti smago priekšmetu pacelt vienā gabalā. Pāršķelts starp „19“ un „06“, stūrakmens gulējis pusaprakts mežā pie kapsētas robežas, pirms to 80. gados atrada kāds pētnieks.
Baznīcas celšana bija svarīgs notikums ne tikai Linkolnas kolonijā, bet vispār latviešu imigrantu vēsturē Amerikā, jo šī bija pirmā baznīca, ko latvieši savām rokām uzbūvēja jaunajā mītnes zemē. Baznīca liecina par draudzes stabilitāti un nākotnes perspektīvu, kā arī par Linkolnas latviešu kolonijas attīstību un pastāvību.