Uz Ukrainu un Vāciju
Albīna Simsona tēvs bija miesnieks Bauskā. Sekojot cara valdības pavēlei evakuēt Kurzemes iedzīvotājus Pirmā pasaules kara sākumā 1914. gadā, Albīna ģimene, tāpat kā apmēram trīs ceturtdaļas miljona Latvijas iedzīvotāju, atstāja savas mājas un bēga vai tika evakuēti uz austrumiem no Latvijas. Albīna ģimene nonāca Odesā, Ukrainā, kur drīz vien nomira tēvs. Sešpadsmit gadu vecumā Albīnam bija jāatstāj skola un jākļūst par ģimenes uzturētāju. Viņš piedzīvoja Krievijas Pilsoņu karu un komunistu valdības sākuma periodu. Tikai 1921. gadā kopā ar māti izdevās atgriezties Latvijā.
Drīz pēc atgriešanās Albīns kļuva par Latvijas dzelzceļu policistu. Viņš strādāja pierobežas pasu kontroles Zemgales stacijā, arī pie Polijas robežas, kur viņš iepazina skolotāju Zelmu. Viņi apprecējās, un drīz ģimenē auga pieci bērni.
Mierīgo dzīvi pārtrauca Otrais pasaules karš. Zelma atceras:
Kad 1944. gadā fronte atkal neizbēgami tuvojās Latvijai un draudēja otrreizēja Padomju Savienības okupācija, Albīns izkārtoja atļauju ģimenei izbraukt uz rietumiem, bet pats vēl palika Latvijā, jo viņu neatlaida no dienesta. Viņi toreiz dzīvoja Ventspilī, Pārventā. Zelma stāsta:
Zelmai ar pieciem bērniem brauciens izvērsās grūtību pilns. Jaunākajai meitiņai bija divi gadi, bet vecākajai desmit. Vācijā viņiem nebija nekāda droša galapunkta. Satiksmes līdzekļi bija pārpildīti, visur drūzmējās bēgļi, pat pie ēdiena bija grūti tikt. Vairākas reizes kāds no bērniem gandrīz vai pazuda. Zelma stāsta:
Vecākie bērni palīdzēja jaunākajiem, stiepa koferus un citas mantas. Zelma atceras:
Zelma uzrakstīja vīram par savu atrašanās vietu uz palīdzības punktu Berlīnē. Viņiem laimējās. Jau decembrī Albīns viņus atrada, un atkal visa ģimene bija kopā. Sekoja dzīve bēgļu nometnēs Vācijā, kur bērni gāja arī skolā. Albīns dabūja darbu „melnajos”„Melnie” bija angļu, amerikāņu un franču okupācijas spēku noorganizētas armijas palīgvienības, kas veica transporta, apsardzes un citus darbus. Viņi parasti valkāja melnus formas tērpus un dzīvoja kazarmās, un apmeklēja ģimenes pa nedēļas nogalēm. , un strādāja Bochumā, angļu zonā. Zelma mācīja bērnus nometnes skoliņās.