Triku meistars Kārlis Ploks

Kārlis Ploks – triku karalis uz motocikla

Kārlis Ploks – triku karalis uz motocikla, 20. gs. 20. gadi

Kārļa Ploka dzīve bija neparasta un piedzīvojumiem pilna. Viņš piedzima 1895. gadā Sinolē, Vidzemē. Uzaudzis trūcīgos apstākļos un jau agrā bērnībā zaudējis tēvu, Kārlis Ploks ātri iemācījās pats tikt galā ar visām dzīves grūtībām un pārbaudījumiem. Pēc mācekļa gadiem ģipša apstrādes fabrikā Rīgā Ploks sāka darba gaitas.

Reiz, pabeidzis darbu kādā būvē Krievijā, Ploks ar draugu devās atpakaļ no Odesas uz Rīgu kājām un ceļā pavadīja 8 mēnešus. Pēc Pirmā pasaules kara Ploks pievērsās savai sirdslietai – motociklam. Viņš ieguva slavu kā motocikla triku karalis Eiropā. Kārlis Ploks ar saviem akrobātiskajiem trikiem uz motocikla apceļoja daudzas valstis, gūdams panākumus ar savu unikālo programmu. Rīgā Ploku ģimene dzīvoja mājiņā uz riteņiem. To Kārlis uzbūvēja pats, lai nebūtu jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis.

Pirms Otrā pasaules kara sākuma Kārlim Plokam kopā ar sievu Almu un dēlu Haraldu paveicās izbraukt uz Vāciju. Kārļa sieva bija poliete, taču viņa ar paziņu palīdzību viltoja dokumentus un pierādīja, ka ir vāciete. Tā ģimenei no Latvijas laimējās izbraukt kā Baltijas vāciešiem.

Vācijā, lai netiktu iesaukts armijā, Kārlis Ploks izgudroja zārkus, kas taisīti no koku lapām. Tas ļāva kara laikā taupīt kokmateriālus un izgudrotājs tika pasargāts no nosūtīšanas uz fronti. Dēls Haralds gan tika iesaukts vācu armijā. Pēc kara Kārlis Ploks devās savas dzīves lielākajā piedzīvojumā – ceļojumā ar laivu Biscaya.